Integracyjny Zespół Muzyczny Dobczycka Band

Integracyjne Warsztaty Muzykoterapii i Myśli Pozytywnej „RAZEM”dla osób z ruchową, sprzężoną niepełnosprawnością Dobczycka Band oraz Integracyjne Warsztaty Muzykoterapii i Myśli Pozytywnej „RAZEM”.

 

Warsztaty Muzykoterapii i Myśli Pozytywnej „RAZEM” są projektem skierowanym do młodzieży i dorosłych z poważną niepełnosprawnością ruchową i sprzężoną, która jest skutkiem porażenia mózgowego lub innych problemów neurologicznych. Są odpowiedzią na wiele potrzeb osób niepełnosprawnych. Głównym celem warsztatów integracyjnych jest wspólne poszukiwanie siły i mądrości koniecznych do bardziej szczęśliwego życia, mimo poważnych ograniczeń.

 

Inicjatywa ma charakter wieloaspektowy:

 

 • terapeutyczny – pomaga zmagać się z trudnymi problemami emocjonalnymi, jakich doświadczają dorosłe osoby z niepełnosprawnością sprzężoną;

 • psychoedukacyjny – wspomaga budowanie pozytywnej samooceny, przełamywanie lęków;  kształtuje pozytywne wzorce myślenia i przeżywania siebie oraz świata;

 • słowno-tekstowy – rozmawiamy pod kierunkiem terapeuty o tym, co dla nas ważne; często powracające tematy to m.in. lęk i niepokój, samotność, przyjaźń, miłość, praca, jak żyć z niepełnosprawnością, źródła siły i pozytywnej energii; efektem rozmów są teksty piosenek układanych wspólnie przez wszystkich uczestników warsztatów;

 • muzyczny – spotykamy się, żeby wspólnie muzykować i tworzyć, ćwicząc piosenki oraz dyrygowane improwizacje;

 • autorski – wymiernym efektem warsztatów jest integracyjny zespół Dobczycka Band, który wykonuje własne kompozycje; członkami zespołu Dobczycka Band są wszyscy uczestnicy warsztatów, prowadzący terapeuci oraz muzycy wspierający;

 • integracyjny – w inicjatywie uczestniczą osoby niepełnosprawne i pełnosprawne, terapeuci, muzycy wspierający (profesjonaliści i amatorzy), wolontariusze-studenci;

 • koncertowy – zespół Dobczycka Band występuje w ogólnodostępnych klubach muzycznych i centrach kultury;

 • relacyjny – ważnym elementem są więzi i przyjaźnie tworzące się między uczestnikami warsztatów;

 • społeczny i medialny – poprzez koncerty, media typu youtube, blog, Facebook zespół chce docierać do szerszego odbiorcy przekazując treści, które leżą na sercu osobom z niepełnosprawnością; uczestnicy warsztatów budują pozytywny wizerunek osób niepełnosprawnych w środowisku.

Członkowie zespołu piszą o sobie na swoim BLOGU

 

*INNI RAZEM*

Dobczycka Band jest z założenia zespołem integracyjnym. Spotkają się w nim osoby, których wiele różni i wiele łączy. Różni wiek, doświadczenie, wykształcenie, sprawność rąk, nóg i umysłu. Łączy wrażliwość, fascynacja sztuką, chęć stworzenia czegoś razem i podzielenia się tym z innymi. 12-osobowy band tworzą osoby niepełnosprawne ruchowo, terapeuci, muzycy gościnni, profesjonaliści i amatorzy. Zespół otwarty jest na współpracę z lokalnymi artystami i instytucjami.

 

*TUBA*

Dobczycka Band to tuba, która przez koncerty, festiwale, spotkania i media internetowe przekazuje światu co leży na sercu młodemu człowiekowi dotkniętemu przez niepełnosprawność różnego rodzaju, głównie porażenie mózgowe. Teksty tworzą  niepełnosprawni członkowie zespołu. Pomysł na tematykę utworu może zgłosić każdy, także osoby nie związane z bandem. Muzyka i aranżacje są autorskim dziełem bandu. Tuba krzyczy: „Sama w chacie”, „Szukam Ciebie”, „Normalnie chcemy żyć, na imprę czasem iść”, „Edek także love”, „Jesteśmy wolni” … „Co robić, gdy …?” „Czy jestem dobrym człowiekiem”, „Czym jest miłość”, „Muzyka, przyjaźń – nasze życie”, „I wanna be happy” …

 

*PRALKA I STUDNIA*

Dobczycka Band to również pralnia trosk, złości i lęków oraz studnia nadziei, siły i pozytywnej energii. Wierzymy, że muzyka i spotkanie mają ogromny potencjał, który pomaga iść przez życie z wiarą, że życie ma sens, a świat jest, mimo wszystko dobry …

 

*SPOŁECZNOŚĆ*

Wokół Dobczyckiej tworzymy społeczność wolontariuszy, którzy wspierają swoich niepełnosprawnych przyjaciół w czasie prób, koncertów i codziennego życia. Razem szukamy źródeł pozytywnej energii, tak bardzo potrzebnej do życia jak powietrze i żywność.

Uczestnicy warsztatów spotykają się najczęściej raz w tygodniu na czterogodzinnych, popołudniowych warsztatach. Przez kilka lat projekt działał w ramach zajęć edukacyjno-terapeutycznych w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie przy ul. Dobczyckiej. Odkąd niepełnosprawni uczestnicy zajęć opuścili szkolne mury, patronat nad warsztatami sprawuje Fundacja „Szkoła bez Barier”.

 

Zespół Dobczycka Band koncertował m.in. w klubach muzycznych:

 • U Louisa

 • Piwnica Wiślna 12,

 • Bakałarz,

 • Żaczek,

 • ZaUEk,

 • Art. Zona, Scena Moliere,

 • Milestone,

 • w Bunkrze Sztuki,

 • w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie,

 • w Teatrze Słowackiego,

 • w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha,

 • na „Paradzie Smoków” pod Wawelem,

 • w Filharmonii Krakowskiej,

 • w kinie Sfinks.

 

Razem z Bunkrem Sztuki zespół zrealizował półroczny projekt „Poznajmy się!” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We współpracy z Wydziałem Sztuki UP w Krakowie oraz pod patronatem Fundacji „Szkoła bez Barier”.

 

Dobczycka Band współtworzy coroczne „Twórcze Spotkania bez Barier”, które prezentują twórczość artystyczną osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

 

 

Niepełnosprawni uczestnicy warsztatów oraz członkowie integracyjnego zespołu Dobczycka Band:

 

 • Klaudia Kwiecień – 26 lat, osoba z porażeniem mózgowym. Porusza się na wózku inwalidzkim. Śpiewa, recytuje, gra na chimesach, trójkątach, gongu i talerzach. Od zawsze marzyła, żeby występować na dużej scenie.

 

 • Magdalena Czeszyk – 26 lat, osoba z porażeniem mózgowym. Porusza się na wózku. Gra na przystosowanej gitarze elektrycznej z efektem. Zawsze myśli o innych, lubi rozmawiać i być wśród przyjaciół.

 

 • Wiktor Okrój –24 lata, osoba z porażeniem mózgowym. Porusza się na wózku. Płodny tekściarz. Tworzy wiersze i teksty piosenek. Gra na śrubofonach i trójkątach.

 

 • Rafał Piszczak – 36 lat, niewidomy mężczyzna. Jest pasjonatem radia i koneserem muzyki. Marzy o tym, żeby mieć własną audycję radiową. W zespole śpiewa i rapuje.

 

 • Adam Jaskowski – 32 lata, osoba z porażeniem mózgowym. Porusza się na wózku. Gra i sampluje na laptopie. Nie wyobraża sobie, aby nie było cotygodniowych warsztatów i prób zespołu, bo dają mu pozytywną energię i siłę na cały tydzień.

 

 • Agnieszka Szczepanik – 27 lat, osoba z porażeniem mózgowym. Śpiewa, recytuje i gra na różnych instrumentach perkusyjnych. Ćwiczy też taniec na wózku inwalidzkim.

 

 • Kamil Pawlikowski – 21 lat, osoba z porażeniem mózgowym. Uczeń szkoły przysposabiającej do pracy przy Zespole Szkół Specjalnych nr 11. Porusza się na wózku. Gra na trójkącie, śrubofonie, sampluje na laptopie, recytuje, układa teksty. Utalentowany mówca. Jest konferansjerem na koncertach. Próbuje też swoich sił na deskach teatru.

 

Niepełnosprawni uczestnicy korzystają z transportu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. Wymagają pomocy i asysty w czynnościach typu: dojazd, toaleta, jedzenie, ubieranie się itp. Grają na instrumentach specjalnie przystosowanych i skonstruowanych do ich potrzeb, korzystają ze sprzętu wysokiej technologii, który pozwala na czynny udział mimo niepełnosprawności. Metodyka zajęć oraz charakter kompozycji jest niezwykle   skomplikowanym procesem i kompromisem uwzględniającym czynny udział każdej osoby bez względu na niepełnosprawność i możliwości twórcze. Jednocześnie dążymy do tego, aby repertuar miał charakter autentyczny, a koncerty były na możliwie wysokim poziomie artystycznym i profesjonalnym.

 

Misją naszej fundacji jest wszechstronna pomoc, tworzenie i wspomaganie warunków rozwoju w zakresie terapeutyczno – edukacyjnym dla dzieci i młodzieży ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz dla ich rodzin.